Ziyaret Yönetmeliği

DBM (Doğa Bilimleri Merkezi) İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin okul binası içinde yer alır.

Doğa Bilimleri Merkezi, yaklaşık 250mlik alanda yüzyılı aşkın süredir lisenin arşivinde toplanan tarihi hayvan tahnitlerini, mineral, bitki koleksiyonlarını ve Robert Lisesi’ne ait olan koleksiyonların bir kısmını sergilemektedir.

Bu koleksiyonlar 10 bölümden oluşmaktadır:

  • Fosiller galerisi
  • Omurgalılar galerisi
  • Sualtı yaşam galerisi
  • Kuş galerisi
  • Orman hayatı galerisi
  • Egzotik türler ve mineraller galerisi
  • Deniz suyu, çevre kirliliği ve yenilebilir enerjiler sergisi
  • Tarihsel galeri
  • Böcek, yumurta, tohum ve bitki galerisi
  • Çiftlik kuşları galerisi

Doğa Bilimleri Merkezi’nin okul binası içinde bulunmasından kaynaklanan mimarî kısıtlamalar, sergilenen parçaların korunmasına yönelik önlemler, sergilenen parçaların üzerinde kalan olası kimyasal kalıntılar ve koleksiyonların kırılganlığı sebebiyle Doğa Bilimleri Merkezi ziyaretleri bazı kurallara bağlanmıştır:

Madde 1- Özel organizasyonlar dışında (bkz madde 12) Doğa Bilimleri Merkezi sadece okul gruplarına (anaokulundan üniversiteye kadar) açıktır.

Madde 2- Ziyaret ücretsizdir.

Madde 3- Doğa Bilimleri Merkezi’nin ziyaretçi kapasitesi 25 öğrenci ve onlara eşlik edecek bir veya birkaç eğitmen ile sınırlıdır.

Madde 4- Ziyaret süresi 50 dakikadır.

Madde 5- Önceki grubun ziyaretinin bitmesini bekleyen grup için bir bekleme salonu mevcuttur. Böylece, mevcudu 16 – 30 arasında olan sınıflar, merkezi 2 öğretmen eşliğinde ve 2 grup halinde ziyaret edebilir.

Madde 6- Ziyaret talepleri sitemizdeki Ziyaret Takvimine bakılarak ve Ziyaret Formu doldurularak en az bir hafta öncesinden yapılmalıdır. Doğa Bilimleri Merkezi sorumluları tüm talepleri karşılamaya çalışacaklardır.

Madde 7- Ziyaretler Saint-Joseph Lisesi’nin akademik takvimine göre düzenlenir.

Madde 8- Ziyaretler aşağıda belirtilen saat aralıklarında yapılabilir. 

Hafta içi hergün 9:00 – 12:00 ve 13:00 – 16:00 arası

Madde 9- Saint – Joseph Lisesi’nin iç güvenliği için öğrencilerin ve onlara eşlik eden eğitimcilerin Doğa Bilimleri Merkezi ve bekleme salonu dışında bulunması kesinlikle yasaktır.

Madde 10- Güvenlik kurallarına uyulmaması, yönetmeliğe bağlı kalınmaması, okul eşyalarına veya koleksiyonlara zarar verilmesi durumlarında gruptan sorumlu olan okulun yeni ziyaret talepleri kabûl edilmeyecektir.

Madde 11- Mevcut yönetmelik ziyareti yapacak olan okul yönetimi tarafından imzalanmalı ve ziyaret günü, Doğa Bilimleri Merkezi sorumlusuna teslim edilmelidir.

Madde 12- Bilimsel konferanslar, sergiler ve özel günler için düzenlenen organizasyonlarda Doğa Bilimleri Merkezi, öğrenciler dışındaki ziyaretçileri de kabûl edebilir. Bu etkinlikler okulun resmî web sitesinin ana sayfasından duyurulur.

Bu metni bilgisayarınıza indirmek ve basılı kopyasını imzalamak için lütfen tıklayınız.