Daha yakından tanıyın!

Kültürel Etkinlikler

SJ'de neler oluyor?

Gençlerin toplum içinde gelişim göstermeleri, yenilikçi bir ruh kazanmaları, kendilerini daha iyi tanımaları ve farklı yeteneklerini geliştirmelerini amaçlayan lisemiz, eğitim dönemi boyunca, öğrencilerine birçok kültürel, bilimsel etkinlik sunuyor.

Bunun yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleriyle diğerlerini tanımaya ve dayanışmaya da önem veren okulumuz, teknoloji ve girişimciliği ön plana çıkaran etkinlikleriyle güncel pedagojik gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Açık Akşam

Kültür ve sanatın erişilebilirliğine büyük önem veren lisemiz; 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği halka açık ve ücretsiz Açık Akşam etkinlikleriyle birçok konser, tiyatro oyunu, dans gösterisi ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergiler

Okulumuzda düzenlenen sergilerde, sanat, tarih, bilim, edebiyat gibi farklı alanlar bir araya geliyor ve öğrencilerin çalışmalarının yanı sıra lisemizdeki koleksiyonlar da sanatseverlerle buluşuyor.
 

Frankofoni Haftası

Frankofoni, dünya çapında 56 ülkede ana dili veya ikinci resmi dili Fransızca olan ve bu dili öğrenen öğrencilere yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Frankofoni Haftası’nda okulumuzda atölye çalışmaları, oyunlar, söyleşiler, konferanslar vb. düzenleniyor.
 

Medya Haftası

Medya Haftası’nda, yazılı, görsel ve işitsel basın, yayıncılık, iletişim, fotoğraf, sinema alanlarında öğrencilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
 

Sanat ve Yetenek Haftası

Sanat ve Yetenek Haftası’nda, öğrencilerin yıl boyunca kulüp derslerinde yaptıkları çalışmalar sunuluyor.
 

Edebiyat Günleri

Her yıl başka bir tema etrafında düzenlenen Edebiyat Günleri’nde öğrenciler, disiplinlerarası çalışmalarla zenginleşen atölye, söyleşi, sunum, sergi, gezi vb. etkinlilere katılıyorlar.
 

Görsel Sanatlar Kulübü

Okulumuzun, öğrencilerin çoklu zekâ gelişimine katkıda bulunmak üzere tasarladığı görsel sanatlar dersleri ve Görsel Sanatlar Kulübü, gençlere, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri farklı bir dünya sunuyor. Ünlü sanatçıların yaşam hikayeleri ve çalışmalarının, belgesel ve filmlerle zenginleştirerek ele alındığı görsel sanatlar dersleri kapsamında öğrenciler; bir yandan sanat tarihini keşfetme, diğer yandan katıldıkları söyleşiler ve kültür-sanat gezileri ile güncel sanat etkinliklerini takip etme fırsatını elde ediyorlar. Sanat ile daha yakından ilgilenerek resim ve heykel alanında çalışmalar yapan gençler; diğer okul kulüpleriyle iş birliği içerisinde gerçekleştirilen projelere sanatsal yönden katkı sağlıyor ve her hafta Görsel Sanatlar Kulübü’nde bir araya gelerek, yıl sonu sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunacakları eserlerini hazırlıyorlar.

Müzik Kulübü

Öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek toplum içindeki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla tasarlanan Müzik dersleri, Müzik Kulübü, SJ Klasik Orkestrası ve SJ PopRock Orkestrası müzik bilgisine sahip gençler ve donanımlı müzisyenler yetiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye ve dünyadaki önemli müzisyenleri konu alarak müzik tarihinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı Müzik derslerinde öğrenciler, iTunesU üzerindeki yazılı tanıtım ve videolarla klasik müzik, pop, rock, jazz gibi birçok türü inceleme imkanı bulurken orkestra saati, kulüp saati ve öğlen çalışmalarına katılan müzisyen öğrencilerimiz ise SJ Klasik Orkestrası solo, duo, trio, quartet ve PopRock orkestraları gibi tekli ve çoklu ekiplerle hem sene içi etkinliklere hem de sene sonundaki “Sanat ve Yetenek Haftası”na hazırlanıyorlar.

Misafir Sanatçı / Yazar Programları

2017 yılında hayata geçirilen, 2020 yılında ise sanatçı ve oyuncuların da davet edilmesiyle kapsamı genişletilen Yazar Misafirlik Programı; gençlere, sanatın farklı alanlarında çalışan profesyonellerle tanışma, temas kurma ve atölyeler kapsamında birlikte üretme avantajı sağlıyor.
 

MFINUE ve İngilizce MUN

Lisemizde Fransızca ve İngilizce olarak faaliyet gösteren iki ayrı “Model Birleşmiş Milletler Kulübü” bulunuyor. Birleşmiş Milletler simülasyonu olmak üzere tasarlanan bu kulüpler; öğrencilere güncel uluslararası jeopolitik konuları araştırma, takip etme ve tartışma imkanı sunarken iki farklı dilin teknik ve resmi kullanımlarını geliştirme fırsatı tanıyor. Gençlerin sunum ve münazara becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Fransızca ve İngilizce Model Birleşmiş Millet Kulüpleri, öğrencilerin Birleşmiş Milletler’deki diplomatların rollerini üstlenerek farklı ülkelerin düşüncelerini savunmalarını, bu sayede de topluluk önünde konuşma cesareti ve özgüven kazanmalarını sağlıyor. Lise öğrencilerinin geniş bir dünya görüşüne sahip olması hedefiyle faaliyet gösteren bu kulüpler; çeşitli organizasyonlarla gençlerin iletişim, planlama, inisiyatif alma gibi yetilerini geliştirirken onlara; kendileri gibi dünya meselelerine ilgi duyan farklı ülkelerdeki yaşıtlarıyla arkadaşlık kurabilme şansı tanıyor. 2010 yılından bu yana çalışmalarına devam eden İngilizce Model Birleşmiş Milletler Kulübü, her yıl bir yurt içi bir yurt dışı organizasyona katılırken; Fransızca Model Birleşmiş Milletler Kulübü, yurt dışı etkinliklerinin yanı sıra, her Kasım ayında, İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nde, yaklaşık 5 ülkeden 20’yi aşkın okulun ve 400’ün üzerinde gencin davetli olduğu MFINUE (Avrasya Frankofon Model Birleşmiş Milletler) Konferansı’nı düzenliyor.

Tiyatro Kulüpleri (Türkçe, İngilizce, Fransızca)

Okulumuzda sanat ve tiyatroya ilgi duyan gençlerin buluşma noktası olan Türkçe, Fransızca ve İngilizce Tiyatro Kulüpleri, öğrencilere, dünyaca ünlü yazarların oyunlarını keşfetme ve sergileme olanağı sunuyor. Gençlerin genel kültür seviyelerini bir üst noktaya taşıyan bu kulüpler; öğrencilere beden dili, ses ve bu alanda daha birçok eğitimi vererek onların oyunculuk yeteneklerini pekiştiriyor. Öğrencilerin dil gelişimlerinin yanı sıra sosyal iletişim becerilerine de katkı sağlayan Türkçe, Fransızca ve İngilizce Tiyatro Kulüpleri; sahneye konacak tiyatro eserinin seçiminden dekor ve kostüm tasarımına kadar birçok işte öğrencilere sorumluluk alabilme fırsatı veriyor. Her yıl ekim ayında çalışmalarına başlayan ve haziran ayında oyunlarını sergileyen tiyatro kulüpleri; ekip ruhu ve dayanışma içerisinde, tüm öğrencilerin kendilerinden bir şeyler katarak sahneye koydukları tiyatro eserlerini, Saint-Joseph Lisesi yorumuyla sanatseverlerle buluşturuyor.

Özgür Düşünce ve İnsan Hakları Kulübü

Özgür Düşünce ve İnsan Hakları Kulübü, kulüp çalışmaları ve Libertas adlı dergisi ile öğrencilerimize kendilerini ifade etme becerilerini geliştirme, temel hak ve özgürlükler ile çevre bilinci konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.
 

Video Prodüksiyon Atölyesi

Hareketli görüntüye ilgi duyan, kendini video prodüksiyon konusunda geliştirmek isteyen ya da kamera arkasında neler olduğunu görmek isteyen öğrencilere bu alanı tanıtıyor.
 

Fotoğrafçılık Kulübü

Öğrencilere fotoğrafçılık sanatını tanıtmayı amaçlayan bu kulüp, uygulama da yaparak gençlere fotoğraf çekme zevkini kazandırmayı amaçlıyor.
 

Kardelen Kulübü

Okulumuzun edebiyat yayını olan Kardelen dergisi, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine, ilgi alanlarını geliştirmelerine ve kendilerini ifade etmelerine fırsat veriyor. Öğrencilerin yaratıcılığını ve entelektüel merakını besleyen bu dergi aynı zamanda gençlere, sanat, edebiyat, bilim ve toplumsal meselelerle ilgili içeriklerini paylaşma imkanı sunuyor.
 

Münazara Kulübü

Münazara Kulübü, öğrencilere, konuları çeşitli açılardan ele alma imkanı sunuyor ve farklı fikirleri savunmalarını sağlıyor.
 

Görsel-İşitsel Gazetecilik Kulübü

Görsel-İşitsel Gazetecilik Kulübü, öğrencilere, dijital platformlarda paylaşmak üzere podcast / videocast ve diğer dijital yayın çeşitlerine uygun içeriklerini hazırlama ve yayınların gerçekleşmesi için gereken teknik bilgileri öğrenme fırsatı sunuyor.
 

Mutfak Kulübü

Mutfak Kulübü’nde öğrenciler, tatma, koklama, görme, duyma ve dokunma duyularını harekete geçiren bir deneyim yaşayarak mutfak / gastronomi kültürü hakkında bilgiye sahip oluyorlar.
 

He For She Kulübü

Kadın-erkek eşitliğini sağlamak üzere hayata geçirilen HeForShe dayanışma hareketini destekleyen HeForShe Kulübü, öğrencilere insani kalkınma anlayışı üzerine bir farkındalık sunuyor.
 

Kaligrafi Kulübü

Kaligrafi Kulübü, bir yandan öğrencilerimizin yazılarını güzelleştirmeyi; diğer yandan da, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan yazı sanatı hakkında bilgi sunmayı, yerli ve yabancı kaligrafları ve onların eserlerini tanıtmayı amaçlıyor.
 

Atatürkçü Düşünce ve Tarih Dergisi Kulübü

Atatürkçü Düşünce ve Tarih Dergisi Kulübü, öğrencilere tarih, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında araştırma yapma, kaynak tarama, içerik oluşturma ve kendilerini geliştirme imkânı sunuyor.