SJ 150 Yaşında

Fevkalade Bir Makinenin Kalbi

Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 Yıllık Bir Pedagoji Hikayesi

Küratör
Aslı Seven

Sanatçılar

Dilşad Aladağ & Eda Aslan

Emin Fırat Övür

Emre Hüner

İz Öztat

Ekin Kano

Sergen Şehitoğlu

Komet

Julien Prévieux

Maude Maris

Virginie Yassef

Daniel Otero Torres  

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransiz Lisesi, “Saint-Joseph: Fevkalade bir Makinenin Kalbi. Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 yıllık Bir Pedagoji Hikayesi” sergisini sunuyor. Okulun 150. kuruluş yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle Aslı Seven küratörlüğünde tasarlanan sergi, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, Emre Hüner, Ekin Kano, Komet, Maude Maris, Daniel Otero Torres, Emin Fırat Övür, İz Öztat, Julien Prévieux, Sergen Şehitoğlu ve Virginie Yassef’in çalışmalarını bir araya getiriyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşen sergi, 23 Ocak 2022 tarihine kadar perşembe-cuma günleri 17.00-20.00 saatleri arasında, cumartesi-pazar günleri ise 11.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Sergi, okulun arşivleri ve eğitim araçları etrafında, uzun süreli bir sanatsal araştırma ve üretim sürecinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. 150 yıllık bir süre boyunca bilimsel metotların, eğitim yöntemlerinin ve doğa tarihi koleksiyonlarının evrimi üzerine, antroposen çağında yaşadığımız paradigma kaymasını da değerlendiren düşünceler sunuyor.  Pedagojik araçların -doğa tarihi koleksiyonları, biyoloji modelleri ve laboratuvar deney araçları gibi- tarihi ve güncelliği bizi Saint-Joseph Lisesi’ni fevkalade bir makine – bizi çevreleyen dünyaya dair bilgi yaratımı ve aktarımı için hem kapalı bir alan hem yaşam yeri, hem de duyusal, fiziksel ve bilişsel bir araç – olarak düşünmeye davet ediyor. Arşivler, sanatsal sahiplenmenin dürtüsüyle, kanat çırpar gibi bir yaşam soluğu buluyor: Yer yer 20. yüzyıl boyunca Türkiye tarihinin önemli anlarına tanıklık eden, yer yer yeni gelecek spekülasyonları sunan sergi, 19. yüzyılın fantastik bilim kurgusunu 21. yüzyılın öteki zekalarına bağlıyor.

Sergi, okulun birçok salonunun sergi mekanına dönüştürülmesiyle oluşan bir parkura yayılıyor. Öğretmen ve velileri buluşmaları için tasarlanmış olan “Görüşme odası”, vitrinleri ve cam kabinleri opaklık ve şeffaflık arasında kurgulanan bir kompozisyonla, pedagojik arşivler için bir sergileme aracına dönüşüyor. Tiyatro salonu, şeref salonu ve bir sınıf, bunları birbirine bağlayan koridorlar dahil olmak üzere, okul binası boyunca arşivleri, pedagojik işlevleri ve sanat eserlerini bir araya getiren bir parkur sunarken, Caporal Ev’in üst katı özerk bir sergi alanı olarak düşünülüyor. Alanında Türkiye’nin tek merkezi olan Doğa Bilimleri Merkezi ise, 1800’lerin sonundan 1960’a kadar toplanmış 30.000 hayvan ve 40.000 bitkiyi bir araya getiren tarihi hayvan, mineral ve bitki koleksiyonlarıyla sergi parkurunun içinde yer alıyor.

Aslı Seven İstanbul ve Paris arasında yaşayan bağımsız bir küratör ve yazardır. Araştırmalarında ve projelerinde alt yapısal şiddet biçimlerinin yapılı çevre aracılığıyla şekil kazanma süreçlerine odaklanır, saha çalışması, eleştirel kurmaca ve kolektif üretim yöntemlerini benimser. AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği), C-E-A (Fransız Küratörler birliği) ve ICI (Independent Curators International) üyesidir. 2020-21’de CNAP bursu ile Paris’te Cité Internationale des Arts’da misafir küratör programına katılmıştır. Fransa’da ENSA Bourges ve EESI Poitiers-Angoulême’den Sanatsal Araştırma doktorası (2019) bulunur. 2014’ten bu yana İstanbul’da Arter, Protocinema, The Pill, Pi Artworks, Galerist ve Bilsart ile, Fransa’da ise CNAC Magasin, Galerie La Box, Bourges ve thankyouforcoming, Nice ile küratöryel iş birlikleri olmuştur. 

İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi, Fransızca ve Türkçe eğitim veren, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı, Fransız La Salle Frerler Cemiyeti tarafından kurulmuş bir özel okuldur. Kurulduğu 1870 yılından bu yana, köklü geçmişi ve mükemmel eğitim geleneğiyle Türkiye’deki gençlere hizmet vermeyi sürdürmektedir. Saint-Joseph Lisesi, çok dilliliği, iş birliğini ve kültürel açılımları destekleyen ve öğrencilerini bu yönde teşvik eden bir eğitim kurumudur. Bu bağlamda, tematik haftalar çerçevesinde (Medya Haftası, Frankofoni Haftası, Bilim Haftası, Sanat ve Yetenek Haftası) öğrencilere yönelik konferans, söyleşi, atölye vb. etkinlikler düzenlemektedir.

2017 yılında hayata geçirilen, 2020 yılında ise sanatçı ve oyuncuların da davet edilmesiyle kapsamı genişletilen Yazar Misafirlik Programı; gençlere, sanatın farklı alanlarında çalışan profesyonellerle tanışma, temas kurma ve atölyeler kapsamında birlikte üretme avantajı sağlamaktadır.  

Kültür ve sanatın erişilebilirliğine büyük önem veren Saint-Joseph Lisesi; 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği halka açık ve ücretsiz Açık Akşam etkinlikleriyle birçok konser, tiyatro oyunu, dans gösterisi ve sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, 2019 yılından itibaren bağımsız sanat mekanı poşe iş birliği ve Murat Alat’ın programlamasıyla hayata geçirilen Açık Seminer başlıklı halka açık ve ücretsiz seminer dizisi; temelini felsefe, sosyoloji ve sanattan alarak bilgi ve deneyim üretmenin farklı yollarını araştırırken, okul bünyesinde sanatseverleri buluşturmaktadır.

Okul içinde düzenlenen kültürel etkinliklerin yanı sıra kültür-sanat alanında faaliyet gösteren kurumlara destek olmaya özen gösteren Saint-Joseph Lisesi bugüne kadar Arter, İKSV, Yapı Kredi Sanat Galerisi ile iş birlikleri gerçekleştirmiştir.